postheadericon ÇOCUKLARDA BESLENME

image_pdfimage_print

ÇOCUK YEMEK YEMEDE NEDEN GÜÇLÜK YARATIR ?

Çocuk hasta değilse ve yemek yemede güçlük yaratıyorsa bunun iki nedeni vardır:

1. Çocuğa ihtiyacı kadar yiyecek veriniz. Çocuğun günlük yemek ihtiyacı bilinmediğinden gereğinden çok besin verilmektedir.

Tok çocuk yemek istemez.

2 – Yada çocuk zamanında değişik tat ve kıvamdaki besinlere alıştırılmamıştır.

imagesCACR2S0F

 Okulda Yemek Saati

Okul çağı, çocuklarımızın beslenme alışkanlıklarının    geliştiği, ev dışında arkadaşlarıyla yemek yemeye   başladıkları; fiziksel,  zihinsel ve sosyal büyüme ve gelişmenin hızlandığı,  yetişkinlikte sağlıklı olabilmenin temellerinin atıldığı önemli bir dönemdir.

(Okul öncesi dönem 3-6 yaş arası çocukları kapsar. Bu dönem beslenme alışkanlıklarının temelinin sağlamlaştırıldığı en önemli dönemdir.)

Abur cubur anlayışı sağlıksız  bir nesil demektir!

Sağlıklı beslenme bilincine sahip nesiller yetirmek için el ele….

Yeterli ve Dengeli   Beslenme

Çocukların temel ihtiyaçlarından birisi olan beslenme, büyüme, gelişme ve sağlığın korunmasındaki en önemli faktördür.

imagesCAY53IHG

Bunun için her çocuğun doğumdan itibaren, protein, karbonhidra

t, yağ, vitamin ve minerallerden oluşan besin öğelerinden yaşına uygun bir şekilde, her gün yeter

4-6 yaş grubunda çocuğun yeterli ve dengeli beslenip beslenmediğinin en iyi göstergesi yine beslenme durumudur. Yılda 3-4 kez çocuğun ağırlık ve boyu ölçülerek işaretlenmelidir. li ve dengeli olarak alması gerekir.

Ancak bu yaş grubunda çocukların beslenmesinde yanlış besin seçimine izin verilmemelidir. (Örneğin süt yerine çay veya toz içecek, ayran yerine gazoz seçilmemelidir.)

İŞTAHSIZLIK NEDENLERİ NELERDİR?

*İştahsızlık çeşitli hastalıklar, sonucunda oluşabilir. Çocukta bağırsak kurtları olabilir. Çocuk doktora götürülüp muayene ettirilir ve doktorun önerilerine uyulur.

*Ayrıca önceki yaşlarda hatalı beslenme alışkanlığının oluşması,
– Çocuğun yaşına göre verilmesi gerekli yiyecek miktarının bilinmemesi
– Büyüklerinin ilgisizliği yada aşırı ilgisi
– Öğün aralarında lüzumsuz besinlerle beslenmede iştahsızlık yaratır.

Nasıl ve Ne Yapabilirim?

*Çocuğun sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmesinde anne babanın tutarlılığı ve ona iyi örnek olması en temel koşuldur.

imagesCAMD9Q2Q

*Okul öncesi dönem çocuklarına yemek konusunda ısrarlı davranmak onların yemeği tümden reddetmesine yol açabilir.

*Çocuklar yemeğin içeriğinden çok şekline önem verirler. Hazırladığınız öğünleri ilgi çekici bir halde sunmaya çalışın.

*Besin değeri düşük, kalorisi yüksek atıştırmalıklar almaktan kaçının. Lifli, tahıllı ürünleri tercih edin.

*Çocukların büyüme hızları birbirinden farklıdır. Çocukların birbiri ile kıyaslanması doğru değildir.

*Enerji gereksinimi yeterince karşılanamayan çocuklarda zayıflık yanında halsizlik-güçsüzlük oluşabileceği unutulmamalıdır.

*Çocukların sağlıklı büyüme ve gelişme gösterebilmeleri için proteinden zengin besinleri yeterince  tüketmeleri gerekir.

*Vitaminler için en iyi kaynakların sebze ve meyveler olduğu unutulmamalıdır.

*Çocuklar için en önemli mineraller kalsiyum ve demirdir. Kalsiyum yetmezliğinde raşitizm, demir yetmezliğinde kansızlık oluşur.

*Sofra oyun alanı değildir. Yemek öncesi ya da yemek sonrası oyun için zaman ayrıldığında, çocuk yemek saatinde yemeği daha iştahla ve sorunsuz yer.

 

OKUL ÖNCESİ DÖNEM ÇOCUKLARI

Okul öncesi dönem çocuğu taklitçidir. Erkek çocuk babayı, kız çocuk anneyi taklit eder. Çocuğun aile ile masada oturması uygun beslenme alış- kanlığı kazanması için büyük önem taşır. Anne ya da baba yemek seçici ise ve yemekte aşırı titiz davranılıyorsa (çocuk üstüne dökmemesi, etrafa sıçratmaması için sürekli uyarılıyorsa) çocuğun olumlu alışkanlıklar geliştirmesi zorlaşır. Kendileri süt içmeyen ve sütü sevmediklerini ifade eden ebeveynlerin çocuklarına süt içirmeleri kolay değildir.

Okul öncesi dönem çocuğu, besinlere karşı belirli ve kesin tavırlar koy- maya başlar. Bu yaş grubu çocuklar besin grupları içinde en az sebzeleri severler. Ayrıca bu yaş grubu çocuklar besinleri karışık olarak tüketmek- ten hoşlanmazlar..

Et, bu yaşlarda büyük parçalar halinde tüketilemez. Bu nedenle genellikle kıyma şeklinde kullanılır. Anneler çocuklarının bonfile, pirzola vb et tüketmelerini istiyorlarsa, iyi pişirilmiş olmalarına özen göstermeli ve bu etleri çocukları için kendileri küçük parçalara bölmelidir. Çocuk büyük parça eti, kendisi keserek ancak 7-8 yaşlarında yiyebilir.

Çocuklar yemek yerken gözlem altında tutulmalıdır. Yemekle ilgili hiçbir uyarı çocuklar yemek yerken yapılmamalı, gereken uyarılar, yemekten önce ya da yemekten sonra yapılmalıdır. Çocuklara yemek yemedikleri zaman iğneleyici, incitici sözler söylenmemelidir. Yemek ile ilgili bir ceza verilmemelidir.

Çocuklara sevmedikleri bir besin için ısrar edilmemeli, yemek önüne konulmalı, 20 dakika geçmesine rağmen yemiyorsa önünden kaldırılmalıdır. Bu yaş çocuklarının baharatlı ve karışık yemeklerden hoşlanmadığı unutulmamalıdır.

Resim2

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.